Nie da się ukryć, że w przypadku bólu zębów lub jakichkolwiek schorzeń jamy ustnej należy wybrać się do lekarza. Obecnie medycyna nieustannie się rozwija,  a takich fachowców jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o doskonały stan jamy ustnej i zębów. Wielu pacjentów regularnie zastanawia się, czy z daną dolegliwością należy udać się do lekarza takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) będzie lepszym rozwiązaniem. Postaramy się dziś wyjaśnić różnice między tymi dwoma zawodami, jak również przedstawimy, w jakich sytuacjach dobrze jest skorzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, lecz zdaje się, że stosunkowo niewiele osób wie o dokładnych różnicach.

Podstawowe fakty oraz zadania – chirurg stomatologiczny, dentysta, ortodonta

Przede wszystkim trzeba na samym początku zaznaczyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze bardzo drastycznie.

Stomatolog

Zaczniemy może od zawodu najpopularniejszego, a więc dentysty. Dentysta to specjalista, która zajmuje się leczeniem wszelkich dolegliwości zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia aparatami zębowymi czy też szynami stomatologicznymi.

Chirurg stomatologiczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z jednego prostego powodu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego lekarza, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym zadaniom, takim jak między innymi implantologia. 

W jakich przypadkach warto wybrać się do chirurga stomatologicznego?

Warto mieć świadomość, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest o wiele bardziej obszerny od zwykłego dentysty. W zakres jego oferty wchodzi przede wszystkim usuwanie zęba mądrości czy usuwanie wszelkich ubytków w zębach, a także implantologia (Gryfino), a więc wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest także lekarzem, do którego należy udać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki lub jamy ustnej – dzięki swoim kompetencjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie w stanie poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Reasumując, chirurg stomatologiczny jest zawodem niezwykle rozległym i wymagającym ogromnych kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Każdy, kto się uda do chirurga stomatologicznego, może liczyć na profesjonalne zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych schorzeń dotyczących nie tylko zębów, ale i całego wnętrza jamy ustnej.