Współcześnie jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin medycyny jest stomatologia estetyczna. Pozwala ona przywrócić zdrowy i piękny uśmiech. Wielu pacjentów zwraca się do specjalisty z problemem utraty zęba – dobrym sposobem będą implanty stomatologiczne. O czym dobrze jest wiedzieć przed zdecydowaniem na zabieg?

Tekst powstał we współpracy z gabinetem zmiejswojusmiech.pl, specjalizującym się w implantologii.

Implanty stomatologiczne – podstawowe informacje

Implant stomatologiczny to podstawa konstrukcji umożliwiającej zrekonstruowanie utraconego zęba. Jest to specjalna śruba, którą montuje się w miejscu dawnego korzenia. Implant ułatwia późniejsze założenie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystywane są do rekonstrukcji zęba lub części zgryzu. Podstawowym celem implantu jest możliwość rekonstrukcji jednego zęba lub większej części zgryzu. Jest on sztucznym korzeniem, do którego możliwe jest późniejsze zamontowanie korony protetycznej.

Komu polecany jest zabieg wszczepienia implantu?

Założenie implantu zębowego jest zalecane osobom, które wskutek różnych czynników straciły swoje naturalne uzębienie. Do najczęstszych przyczyn zalicza się nieodwracalne uszkodzenie zębów poprzez próchnicę lub paradontozę. 

Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie będą rozwiązaniem dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na założenie implantu nie mogą zdecydować się na przykład kobiety w ciąży oraz pacjenci, u których nieustannie rosną kości szczęki. Innymi przeciwwskazaniami będzie cukrzyca, nowotwór czy wady serca.

Jak wszczepia się implanty zębowe?

Przed wstawieniem implantów zębowych przeprowadzany jest konsultacja z pacjentem, podczas której odbędzie się wywiad oraz zostanie wykonane RTG czaszki. Profesjonalista określa czy założenie implantów jest możliwe i będzie bezpieczne. Sam zabieg najczęściej nie trwa dłużej niż 2 godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po wstawieniu implantu zębowego nie powinno się spożywać posiłków przez parę godzin, a w kolejnych dniach warto zrezygnować ze spożywanie ciepłych posiłków.

Implanty stomatologiczne dzielą się na jednofazowe i dwufazowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do lekarza i dokonywany jest po konsultacji. Znacznie popularniejsze są implanty dwufazowe. Ich montaż dzieli się na dwie części: na początku zakładana jest śruba, a następnie po zagojeniu można przystąpić do przymocowania korony protetycznej. W niektórych przypadkach specjaliści decydują się na jednofazowe implanty, które pozwalają zdecydowanie przyśpieszyć czas oczekiwania na założenie nowej korony zęba. Podczas zabiegu od razu zakładana jest śruba wraz z koroną.