Dopalacze przez niewiarygodnie długi okres były ogromnym problemem. Wydawało się, że różnorakie kampanie prowadzone przez państwo przyniosły pewne rezultaty – prawdą jest, że sklepy z tego rodzaju substancjami zostały zamknięte, ale niestety nie zredukowało to liczby osób, które przebywają w placówkach takich jak ośrodek leczenia uzależnień nfz. Można kwestię tę ignorować i sugerować, że inne narkotyki są bardziej szkodliwe – nie można jednak podważyć faktu, że dopalacze również są uzależniające. Gwarantują również skutki znacznie gorsze, niż inne nielegalne substancje. 

Dlatego tak wiele osób sięga po dopalacze?

Każdy ośrodek leczenia uzależnień w naszym kraju zmaga się z natłokiem osób, które mają za sobą przygody z dopalaczami. Problem jest w tej kwestii o tyle znaczący, że zwykle nie wiadomo, co zawierają dane dopalacze, dlatego trudniej o określenie szkodliwych substancji, a co za tym idzie, leczenie. Chociaż gwarantują one przeżycia halucynogenne, to mogą również wpłynąć na odpowiednie funkcjonowanie mózgu, upośledzając jego niektóre funkcje. Tak samo sytuacja prezentuje się w przypadku innych sfer naszego ciała. Dopalacze są po prostu szkodliwe. Ośrodek leczenia uzależnień w Wandzinie nie jest jedyną placówką tego typu, zmagającą się z licznymi pacjentami, którzy zaczęli przygodę z dopalaczami. Całe województwo pomorskie pełne jest podobnych miejsc. 

Dopalacze są realnym problemem!

Nie można ignorować wpływu dopalaczy na kondycję organizmu. Ośrodek leczenia uzależnień nie zawsze jest miejscem, do którego trafiają osoby uzależnione od nich – zatrważająco często zażywanie ich kończy się po prostu śmiercią lub trwałym upośledzeniem organizmu.