Zdarza się, że pojawia się moment, kiedy jesteśmy zmuszeni zadecydować o znalezieniu miejsca, w którym ktoś zaopiekuje się naszym seniorem. Nie ważne czym taka konieczność jest spowodowana, zależy nam na znalezieniu odpowiedniego miejsca, gdzie profesjonaliści zatroszczą się o naszego bliskiego. Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki? 

Różnice między domem pomocy społecznej i zakładem opiekuńczo-leczniczym

Państwowe domy opieki możemy posortować na takie dla seniorów dostatecznie zdrowych i dla tych, u których konieczna jest stała opieka lekarska. W domach pomocy społecznej nie powinno być problemu z dostaniem miejsca, zapłacić za nie musi w całości pensjonariusz i zapewniają tylko najważniejszą formę opieki, chodzi tutaj o miejsce zamieszkania, wyżywienie, ubrania oraz pomoc w pielęgnacji.

Dużo ciężej jest dostać się do zakładów opiekuńczo-leczniczych, które są miejscem dla osób z problemami zdrowotnymi. Oprócz podstawowych potrzeb potrzebują oni również opieki lekarzy i pielęgniarek. Opłacenie tych placówek leży po stronie NFZ.

Prywatny dom opieki dla seniora – jakie ma udogodnienia?

Wybrane prywatne domy opieki bywają w części opłacane przez NFZ, jednak w większości jest to wydatek od 2 niekiedy do 7 tys. zł miesięcznie.

Przeważnie w prywatnych domach opieki trzeba dodatkowo płacić przykładowo za lekarstwa, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Jakie są więc udogodnienia w prywatnych domach opieki, które sprawiają, że wbrew wysokiej cenie wciąż są popularnym wyborem?

Po pierwsze lekarze specjaliści są dużo bardziej dostępni, w głównej mierze spowodowane jest to tym, że nie trzeba umawiać wizyt tylko na NFZ. W większości domów opieki znajduje się rehabilitant, który oferuje dostosowane do pacjentów zajęcia. Tak, są one dodatkowo płatne, ale tak samo jak w przypadku lekarza – możliwe są na teraz, a nie za 2-3 miesiące.

Dodatkowo do takiego domu opieki dla seniora dostaniemy miejsce od zaraz, nie musimy wypełniać dużej ilości formularzy, tak jak przy próbach dostania się do publicznych domów pomocy społecznej.

No i wiele domów seniora ma dużo dodatkowych możliwości, przykładowo jest to dostosowana dieta, imprezy integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Zazwyczaj warunki są atrakcyjniejsze niż w DPS a i cena najtańszych prywatnych domów opieki nie jest dużo droższy niż tych publicznych.

Jak wybrać odpowiedni dom opieki?

Wyjątkowo ważne jest wybranie takiej placówki, która jest w dobrej lokalizacji. Warto pomyśleć o Sanus – dom seniora, leżący w Radlinie, tj. w okolicy takich miejscowości jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski oraz Jastrzębie Zdrój. Bez wątpienia będą w stanie zaoferować Ci najlepszą opiekę. 

Jeśli masz taką możliwość to odwiedź najpierw placówkę i zobacz co ma do zaoferowania. Bardzo ważne jest zweryfikowanie umiejętności osób zajmujących się naszym bliskim – to oni będą za niego odpowiedzialni. Druga ważna sprawa to otrzymanie informacji jak spędza się standardowy dzień w domu opieki – czy jest czas na aktywność fizyczną, zajęcia z rozwijania hobby czy ośrodek inicjuje jakieś wydarzenia. Zapytaj się jak często można odwiedzać bliskiego i czego można oczekiwać w kwestii jedzenia.

Im więcej się dowiesz na tym etapie, tym lepiej będziecie się czuć kiedy zostawicie tam swojego bliskiego. W końcu to nie ma być 2-tygodniowy pobyt w sanatorium, tylko przeprowadzka, więc ważne aby dla wszystkich było to komfortowe.