We wszystkich gabinetach stomatologicznych znajduje się wiele dziwnych narzędzi, których używa lekarz. Musi on porządnie ustalić co jest z naszymi zębami i z dużą starannością dostać się do miejsc, w których konieczna jest ingerencja. Wiele akcesoriów stomatologicznych lekarze kupują w sklepach stomatologicznych online i obowiązkowo dezynfekują lub sterylizują je zanim je użyją. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie dentysty.

Tekst został napisany w oparciu o stronę Megadenta – sklep stomatologiczny.

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

Przyrządy stomatologiczne przeważnie dzielone jest na różne rodzaje. Na wstępie warto wymienić narzędzia diagnostyczne, które są używane w trakcie chyba każdej wizyty u dentysty. Następny typ to narzędzia do profilaktyki stomatologicznej, to znaczy takie do usuwania kamienia nazębnego. W trakcie zabiegów kanałowych wykorzystywane będą przyrządy endodontyczne, a podczas leczenia dziąseł narzędzia do periodontologii.

Oprócz tego we wszystkich gabinetach stomatologicznym znajdziemy narzędzia do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze oraz upychadła, dzięki którym możliwe jest wetknięcie do dziury jakiegoś wypełniacza. Najprawdopodobniej każdy wie, że dentyści niezmiernie często wyrywają zęby, a do tego potrzebne będą przyrządy ekstrakcyjne. Jeśli natomiast będziemy mieć implant to potrzebny będzie komplet narzędzi do implantologii. Na koniec zostały już tylko narzędzia chirurgiczne oraz mikrochirurgiczne jak na przykład pincety, nożyczki albo igłotrzymacze.

Czym są narzędzia diagnostyczne i kiedy ich potrzebujemy?

Fundamentalnym narzędziem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Za jego pomocą można skontrolować stan wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny a także szczelność i trwałość wypełnienia zęba. Dodatkowo, przyrząd ten wykorzystuje się przy opukiwaniu szkliwa w celu sprawdzenia stanu ozębnej. Zgłębniki można zamówić w sklepie stomatologicznym online w różnych kształtach. Wyróżnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne oraz rozwartokątne.

Następnym niesamowicie istotnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Za pomocą lusterka dentysta może sprawdzić stan zębów, które są daleko i nie jest w stanie ich zobaczyć kiedy zwyczajnie zagląda do buzi. Dodatkowo przy jego pomocy dentysta ma możliwość wysłania snopu światła w każde miejsce w jamie ustnej.

W zestawie narzędzi diagnostycznych będzie też pinceta stomatologiczna. Pozwala ona na precyzyjne trzymanie niewielkich akcesoriów, tamponów albo kulek waty i wkładanie ich w wybrane miejsce w jamie ustnej.

Każdy przyrząd stomatologiczny zrobiony jest ze stali nierdzewnej tak żeby można było je dezynfekować i sterylizować. Można je bez problemu zamówić w sklepie stomatologicznym online.

Kiedy dentysta używa kleszczy i wierteł stomatologicznych?

Kleszcze to jedne z fundamentalnych narzędzi ekstrakcyjnych i są stosowane podczas wyciągania korzeni, pozostałych w dziąśle. Głównie wykorzystywane są przez chirurgów stomatologicznych, których pracą jest wyrywanie zębów. Przyrząd ten nie jest lubiany przez pacjentów, dlatego, że wygląda trochę kombinerki – mają tak zwane dzioby, które mają szerokość 3mm i to przy użyciu ich chwytane są korzenie zębów.

Następnym znienawidzonym narzędziem stomatologicznym jest wiertło. Dzięki niemu dentyści mogą leczyć próchnicę, w związku z tym posiada je każdy gabinet. Możemy podzielić wiertła ze względu na materiał wykonania i wyszczególnimy stalowe, ze spiekanego węglika i diamentowe. Każde z nich ma inne parametry i zastosowanie. Wiertła stalowe najczęściej używane są podczas likwidowania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są bardziej wytrzymałe niż te stalowe i są używane podczas cięcia metalu i zębiny. Wiertła diamentowe za to są bardzo uniwersalne i mogą być używane zarówno do wygładzania miejsc szorstkich, jak i do pracy z wytrzymałymi tworzywami. 

Profesjonalny dentysta niesamowicie uważnie wybiera materiały oraz przyrządy stosowane do leczenia. Wszelkie niezbędne narzędzia można zakupić w internetowym sklepie stomatologicznym więc nie trzeba się bać o ich dostępność.