Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które za przedsiębiorców wylicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Nierzadko prowadzi dodatkowo bazę danych kadrowych, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i wykonywanie deklaracji PIT. Do obowiązków rzetelnego biura rachunkowego należy również prowadzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i małe firmy wielokrotnie preferują podjąć współpracę z biurem księgowym, niż prowadzić księgowość we własnym zakresie. 

Na jakie biuro rachunkowe postawić

W Warszawie znajdziemy bardzo dużo biur rachunkowych. Mogą to być nieduże rodzinne firmy, korporacje przyjmujące do pracy dziesiątki pracowników, ale także ogólnopolskie mobilne księgowości. Na pewno niełatwo jest zdecydować się na jedno dobre rozwiązanie, które będzie odpowiadać każdemu.

Warto zweryfikować, czy przedsiębiorstwo, któremu planujesz powierzyć całą księgowość jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej i otrzymała Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie trzeba też mieć certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to od nas zależy czy chcemy powierzać odpowiedzialność firmie, która może nie znać się na rachunkowości.

Kolejną rzeczą, którą można sprawdzić jest przydzielanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe oferują określonego specjalistę, którego pracą jest opieka nad Twoją firmą. Zazwyczaj otrzymujesz kontakt do swojego doradcy i ma on wszystkie dokumenty o Tobie zawsze pod ręką. Tańsze przedsiębiorstwa często nie mają takich opcji i zazwyczaj, kiedy potrzebujesz jakiś informacji musisz zadzwonić na ogólną infolinię i czekać, aż przypadkowy doradca odnajdzie dokumentację Twojej firmy.

Dlaczego warto podjąć współpracę z biurem księgowym?

W szczególności warto podjąć się współpracy z biurem rachunkowym ponieważ jest to gigantyczna oszczędność czasu. Kierując firmą często korzystniej jest zarezerwować go na pozyskiwanie nowych klientów, oraz atrakcyjniejszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne tworzenie dokumentacji księgowej. W dodatku – aby należycie prowadzić finanse w firmie trzeba być na bieżąco z ciągle zmieniającymi się ustawami w zakresie rachunkowości.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeśli oddasz niepoprawny protokół do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, a na dodatek, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W przypadku kiedy opłacasz profesjonalne biuro rachunkowe – to ono jest odpowiedzialne za popełnione błędy.