Rezonans magnetyczny (dla przykładu w mieście Gdańsk) to niezwykle popularna i powszechna forma badania, której poddaje się każdego dnia dziesiątki tysięcy Polaków. Mimo tej powszechności, może się wydawać, że mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jakiego rodzaju jest to badanie. Co więcej, powstało także wiele mitów dotyczących samego procesu, które zdecydowanie warto obalić (lub potwierdzić). Zapraszamy zatem do zapoznania się z kilkoma faktami na temat tego ciekawego sprzętu, jakim jest rezonans magnetyczny.

Rezonans magnetyczny – warte uwagi fakty

Przede wszystkim warto wyjaśnić, jak samo badanie przebiega. Otóż, osoba, która musi odbyć rezonans magnetyczny, kładzie się i zostaje wsunięta do pewnego rodzaju tuby. W trakcie badania zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek ruchów, gdyż może to przeszkodzić w uzyskaniu prawidłowych wyników. Ze względu na to, że w środku jest stosunkowo ciasno, to pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię, mogą nie być przesadnie zadowoleni z przebywania wewnątrz – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Na dyskomfort mogą wpływać także donośne, niepokojące dźwięki wydawane przez tubę. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia specjalnych zatyczek do uszu.

W przypadku gdy poszukujesz miejsca, gdzie zostanie Ci przeprowadzony rezonans głowy z kontrastem w w mieście Gdańsk, skorzystaj z oferty tej przychodni.

Rezonans magnetyczny – mity

Jednym z najbardziej powszechnych mitów jeśli chodzi o rezonans magnetyczny jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie stuprocentowo dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść ogromne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. W związku z tym rezonans magnetyczny nie powinien być jedyną drogą diagnozy.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

Przed badaniem trzeba zbadać poziom kreatyniny. Polecane jest to nie tylko, kiedy planowane jest rezonans z kontrastem, podczas badania może okazać się, że jednak badanie z kontrastem jest potrzebne. To samo dotyczy stawienia się na badaniu na czczo. Pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia około 6-8 godzin przed diagnostyką. Niektórzy rekomendują, żeby pohamować się od przyjmowania płynów przed badaniem rezonansem magnetycznym, lecz pojawiają się też głosy, które zalecają wypicie dużej ilości wody. W tej kwestii najlepiej zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, jak najlepiej postąpić w tej sytuacji.

Kiedy szykujesz się na badanie, unikaj stosowania w tym dniu makijażu i lakieru do włosów. W składzie dużej ilości kosmetyków można znaleźć drobiny metalu, mogą one zniekształcić obraz uzyskany w trakcie rezonansu. Dodatki, które posiadają fragmenty metalu na przykład spinki do włosów, okulary lub zegarki należy zostawić przed wejściem. To samo dotyczy ubrań, przed badaniem nie trzeba ściągać ubrań, jeżeli jednak ukryte są w nich metalowe elementy takie jak zamki lub guziki, będziesz poproszony o ich ściągnięcie. Ubiór powinien być też komfortowy, aby pozostając w bezruchu, nic nie uwierało Cię w trakcie badania.

Kiedy rezonans magnetyczny jest konieczny?

Kolano

Rezonans magnetyczny może być bardzo pomocny przy podejrzeniu uszkodzenia więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. To badanie wykonuje się również, żeby ujawnić zwapnienia, torbiele albo zmiany przeciążeniowe w obszarze kolana. Wskazanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można otrzymać przy podejrzeniu takich zmian jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze objawy, które mogą Cię zaalarmować to ból, obrzęk i ograniczona ruchomość kolana. Te oznaki mogą mówić o narastającym procesie chorobowym w kolanie, w tej sytuacji nieocenioną pomocą w diagnozie może być rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Podstawowym wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, bywa jego ból. Dolegliwości bólowe utrudniające poruszanie się, a także drętwiejące kończyny to najczęstsze uzasadnienia, dlaczego pacjenci postanawiają udać się na wykonanie rezonansu. Jest to jedna z metod diagnozowania rdzenia kręgowego. Podczas tego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie a także rozszczepienie rdzenia. Pozostałymi zaleceniami do zrobienia rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest podejrzenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Gdy jest podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zaleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Badanie rezonansem magnetycznym głowy może być niezastąpionym narzędziem diagnostycznym w momencie, gdy różne sposoby nie dostarczyły wystarczającej liczby informacji do uzyskana diagnozy. Jeśli jest podejrzenie, że wewnątrz mózgu bądź pniu mózgu utworzyły się zmiany nowotworowe, wahania hormonów sugerują możliwość choroby przysadki mózgowej lub nastąpiły zmiany zachowania sugerujące zaburzenia neurologiczne, jest wielka szansa, że zostaniesz skierowany na badanie rezonansem. Oznakami, które mają prawo Cię zaniepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi czy też niewłaściwe reakcje na bodźce.