Choć usługi stomatologiczne są obecnie o wiele bardziej rozwinięte niż kiedykolwiek wcześniej, mało kto tak naprawdę całkowicie wie, w jaki sposób przebiega współpraca między profesjami takimi jak stomatolog i protetyk, inaczej technik dentystyczny. Warto bowiem wiedzieć, że są to dwa całkowicie różne stanowiska, które wszakże na pewnych płaszczyznach się uzupełniają.

Dentysta Włocławek – co robi?

Przede wszystkim, stomatolog zajmuje się rozpoznaniem stanu jamy ustnej i zębów pacjenta. Jeśli wymaga jakiejkolwiek pomocy protetycznej, określa plan koniecznych prac oraz specyfikę protezy, którą trzeba wykonać, żeby pacjent był zdrowy. Zalecenia te, zwykle poparte materiałem fotograficznym, dostaje później pracownia protetyczna.

Co robi protetyk?

Zadaniem technika dentystycznego jest stworzenie protezy na podstawie dokumentacji, uwag dentysty oraz własnego doświadczenia. Bardzo często stomatolog włocławek i protetyk konsultują się, aby razem wypracować rozwiązanie, które całkowicie sprosta potrzebom pacjenta. Mogą wspólnie zdecydować o doborze materiału oraz dokładnej wielkości danej protezy, ale to stomatolog odpowiada za postawienie swoistego rodzaju filarów, na których będzie należycie funkcjonowała.

Jak przebiega współpraca?

Współpraca między dentystą a protetykiem nie zawsze jest jednak bezpośrednia, dlatego ważne jest przygotowanie rzetelnych, w miarę możliwości jak najobszerniejszych zaleceń odnośnie oczekiwanej protezy. Wtedy kooperacja będzie najbardziej skuteczna i przyniesie dobry rezultat.

Źródło: http://stomatolog-pacholec.com.pl